news photo

Czy wiecie, że Polska jest liderem UE pod względem tempa postępu cyfryzacji. Można się o tym dobitnie przekonać podróżując po innych krajach Europy.

Cyfryzacja postępuje w Polsce w wielu sferach życia, a tym co nas czeka w najbliższym czasie są e-Doręczenia.

Czym są e-Doręczenia?

To elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych.

Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.

Pamiętajmy, że docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy

i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń.

W skrzynce do e-Doręczeń możesz wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne o dogodnej porze i z dowolnego miejsca. Wystarczy, że masz internet. To koniec z oczekiwaniem na listonosza, czy chodzeniem na pocztę.

Urzędy będą komunikować i zarządzać korespondencją przez doręczenia elektroniczne. Aby z tego skorzystać, trzeba założyć adres do e-Doręczeń

Stopniowo wszystkie urzędy zaczną używać e-Doręczeń do komunikacji

z obywatelami i firmami. Będą mogły połączyć z e-Doręczeniami swoje systemy elektronicznego zarządzania dokumentami.

Dzięki standardowi technicznemu e-Doręczeń również inni zaufani dostawcy na rynku będą mogli uruchomić usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Kogo dotyczy obowiązek korzystania z e-Doręczeń

Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG.

Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem , ale nie warto już z tym zwlekać

Od 10 grudnia 2023 podmioty rejestrujące działalność w KRS (a w CEiDG – od 1 stycznia 2024 r.) założą skrzynki do e-doręczeń automatycznie, niejako „w pakiecie” z innymi formalnościami. Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS przed 10 grudnia 2023 r. muszą posiadać adres do e-doręczeń od 10 marca 2024 r.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online