Data sprzedaży a data wystawienia faktury – czym się różnią?
Data sprzedaży a data wystawienia faktury – czym się różnią?
To pytanie często nurtuje przedsiębiorców, ponieważ ma wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego zarówno na gruncie PIT, jak i VAT.
Data wystawienia faktury
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 106i ust. 1) fakturę należy wystawić nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi czy dostawie towaru.
Zasada ta ma również zastosowanie w odniesieniu do:
wystawiania faktur na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności na ich żądanie (jeśli sprzedaż została udokumentowana paragonem),
faktur zaliczkowych dokumentujących otrzymanie całości lub części należności.
Co ważne, jeśli z danym kontrahentem w ciągu miesiąca zawarto więcej niż jedną transakcję, możliwe jest wystawienie przez przedsiębiorcę jednej, zbiorczej faktury dokumentującej wszystkie zawarte w danym miesiącu transakcje.
Co do zasady data sprzedaży powinna znajdować się na fakturze. Jest to jeden z elementów wymaganych przez art. 106e ustawy o VAT. Za datę sprzedaży uznaje się datę dokonania dostawy towaru czy też wykonania usługi.
Możliwe jest zamienne stosowanie na fakturze określenia: data sprzedaży lub data dokonania dostawy/data wykonania usługi.
W sytuacji gdy data wystawienia faktury jest taka sama jak data sprzedaży, nie trzeba umieszczać na fakturze daty sprzedaży, jest to zgodne z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT.
Podsumowując : przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury co do zasady do 15. dnia miesiąca następującego po sprzedaży. Od tej reguły występuje wiele wyjątków. Dodatkowo, wystawiając fakturę podatnik powinien pamiętać o zamieszczeniu na niej daty sprzedaży. W sytuacji gdy data sprzedaży co data wystawienia faktury jest taka sama, to nie ma obowiązku umieszczania jej na dokumencie.
Informujemy Państwa, iż na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Prosimy zapoznać się z poniższymi informacjami, a następnie zaznaczyć przyciskiem na dole, że wyrażają Państwo zgodę na wskazane treści. Informujemy, że jeśli nie wyrażają Państwo zgody na przetwarzanie swoich danych zgodnie z opisem, prosimy o opuszczenie strony.
Niezbędne - umożliwiają korzystanie ze strony internetowej, zapewniając podstawowe funkcje, takie jak nawigacja po stronie i bezpieczny dostęp do poszczególnych jej obszarów. Strona internetowa nie może działać poprawnie bez tych plików cookie.
Preferencje - umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie informacji, które zmieniają sposób jej działania lub wyglądu. Odnoszą się np. do języka preferowanego przez użytkownika lub regionu, w którym użytkownik się znajduje.
Statystyki - poprzez gromadzenie i raportowanie anonimowych informacji pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony internetowej.