news photo
Buy now, pay later (BNPL) to stosunkowo nowe zjawisko, które pozwala konsumentom odraczać płatność za dokonywane zakupy. BNPL napędza sprzedaż, ale nie jest wolne od wad…
Od lat największą popularnością cieszą się zakupy online. Coraz więcej konsumentów korzysta również z odroczonej formy płatności.
49 % ankietowanych uważa, że płatności odroczone to nowoczesna i wygodna (54 %) metoda płatności, która pomaga im zarządzać swoimi wydatkami.
Wśród najchętniej kupowanych produktów jest odzież, elektronika, sprzęt RTV/AGD i obuwie.
Odroczona płatność pozwala nam na elastyczność, gdyż możemy skorzystać z niej wówczas kiedy jest korzystna cena, niezależnie od faktu czy w danym momencie mamy środki na koncie czy nie.
Na polskim rynku prężnie działają operatorzy BNPL tacy jak: PayPo, Twisto, Allegro Pay, Mokka, Revolut oraz szwedzka Klarna.
Jakie są wady tego rozwiązania ❓
Podstawowa wadą jest to, że warunkiem korzystania z tej formy zakupów jest zdolność kredytowa. Jeśli nie spłacimy zobowiązania na czas, zostanie to odnotowane przez instytucje bankowe.
To w przyszłości może skutkować obniżeniem naszej zdolności kredytowej.
U osób z tendencją do zakupoholizmu takie zakupy mogą prowadzić do kłopotów z zadłużeniem 🤐
Jakie są zalety BNPL ❓
Główna zaleta to bezsprzecznie możliwość odroczenia płatności. Formalności są też uproszczone do minimum ( prosta weryfikacja). Zaletą jest też brak dodatkowych opłat, ale warunkiem jest wywiązanie się z terminu.
Kup teraz zapłać później – czyli kiedy ❓
Zwłaszcza dla starszych klientów płatności odroczone są czymś w rodzaju cyfrowej wersji tradycyjnej karty kredytowej. Musimy pamiętać, też o tym, że kredyt jest nieoprocentowany ale tylko 30-dniowy. Inaczej zamienia się w oprocentowaną pożyczkę.
Główna różnica – poza technologią – polega na tym, że dla karty kredytowej jest stały okres, zazwyczaj 52-dniowy kredytowania, niezależnie czy zakupy robi się pierwszego czy ostatniego dnia cyklu.
W przypadku BNPL – każda transakcja rozliczana jest oddzielnie – niezależnie od tego, którego dnia jest zakup, na spłatę bez odsetek pozostaje 30 dni.
Życzymy Wam samych udanych zakupów 🛒 .

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online