Przejdź do treści
13 lutego 2025

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r.

Zmiany dla małych firm od 🔜 1 stycznia 2025 r.
Chodzi o zwolnienia z podatku VAT
🔹 Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.
🔹 Celem projektu jest dostosowanie polskich przepisów do unijnych standardów. Nowelizacja ustawy ma umożliwić małym firmom prowadzącym działalność gospodarczą w innych państwach UE korzystanie z procedury zwolnień, zwanej “procedurą SME” (od small medium-sized enterprises, czyli małych i średnich przedsiębiorstw).
🔸 Obecnie ustawa o VAT pozwala na stosowanie zwolnienia podmiotowego podatnikom z siedzibą działalności gospodarczej na terytorium Polski, których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys.
Co się zmieni❓
👉 Małe przedsiębiorstwa posiadające siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Polska, po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków, będą mogły skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce. Jednocześnie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie członkowskim, na warunkach określonych przez to państwo.
🔹 Projekt zakłada, że małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli ich roczny obrót nie przekroczy progu w tym kraju, w którym VAT jest należny. Zwolnienie to nie może przekraczać ☑ 85 tys. euro – lub równowartości tej kwoty w walucie danego kraju – co jest górnym limitem przewidzianym w Dyrektywie VAT.
🔹 Dodatkowo, istnieje możliwość stosowania progów sektorowych. Jeśli państwa członkowskie mają zróżnicowane progi w odniesieniu do różnych sektorów działalności gospodarczej, podatnicy mogą zastosować tylko jeden z tych progów.
🔹 Projektowana ustawa wprowadza również nowe zasady określania miejsca świadczenia usług, takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne i rozrywkowe. W przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna, zasady te będą miały zastosowanie.
🔜 Projekt ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
Solitax
ul. Leszno 15/65
01-199 Warszawa