news photo
Macie pomysł na biznes ale brakuje Wam odwagi, by otworzyć firmę ❓ Chcesz sprawdzić czy rola przedsiębiorcy jest dla Ciebie i czy Twój pomysł na biznes przyniesie dochody ? ❓
Być może ta opcja jest dla Ciebie? 👌
🔔 Od lipca 2023 roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące działalności bez rejestracji.
Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej zostanie podwyższony do ✔ 2700 zł miesięcznie. Mamy tu na myśli przychód, nie dochód, czyli suma sprzedaży musi się zmieścić w limicie – 2700 zł miesięcznie.
🔸 Dla kogo jest działalność nierejestrowana ?
Jest skierowana do osób fizycznych, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie jest w tym przypadku konieczna rejestracja związana z obowiązkami typu uzyskanie numerów NIP i Regon.
🔸 Jakie są korzyści z takiej formy działalności ?
Kluczową zaletą działalności nierejestrowanej jest brak obowiązku płacenia składek ZUS. Daje to możliwość założenia firmy np. „na próbę” aby sprawdzić jakie są źródła dochodu.
🔸 Ile można zarobić nie płacąc podatku ?
Kwota wolna od podatku to ✔ 30 000 zł w skali roku. W ramach działalności nierejestrowanej jest to minimalnie więcej – ❗ 32 400 zł (12×2700 zł) Oznacza to, że działalność nierejestrowana jest de facto bez podatku dochodowego. 💰
Przy składaniu rocznego PIT-u trzeba wybrać rubrykę – „działalność nierejestrowana”- wpisać kwotę przychodu, dochodu oraz kosztów.
Ważne! 🆘 By pamiętać o przechowywaniu dowodów zakupu sprzedawanych towarów, bez tego będą problemy przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodu.
🔸 Czy przy prowadzeniu tego typu działalności trzeba wystawiać faktury ?
Nie jest to obowiązkowe, jednak na życzenie nabywcy sprzedawca musi wystawić fakturę. Działalność nierejestrowana może obejmować zarówno sprzedaż, jak i usługi.
🔸 Jakie są wady działalności niezarejestrowanej ?
W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu konieczne jest ⚠ zarejestrowanie działalności gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami
(zaliczki na PIT, ZUS)
Ponadto musimy pamiętać, że brak składek na ZUS oznacza, że nie jest to wliczane do emerytury – nie ma wpływu ani na wysokość ani możliwość pobierania emerytury.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online