WIEMY GDZIE KRYJĄ SIĘ KRUCZKI PRAWNE ORAZ GDZIE LEŻĄ KORZYŚCI

To co wyróżnia SOLITAX, to holistyczne podejście do działania firmy. Doświadczenie w obsłudze firm gastronomicznych oraz innych działalności usługowych nauczyło nas, by dostarczać naszym Klientom usługi według ich indywidualnych potrzeb. Rodzaj działalności determinuje rodzaj księgowości, dlatego każdemu Klientowi proponujemy indywidualne rozwiązania, bo wiemy gdzie kryją się kruczki prawne oraz gdzie leżą korzyści.

Księgowość w każdej branży rządzi się swoimi prawami. SOLITAX przez lata zajmował się księgowością oraz kadrami w gastronomii. Dzięki temu wiemy jakie są najczęściej spotykane problemy w tej branży oraz na co z reguły skarżą się nasi Klienci prowadzący małe bary i duże restauracje. Na pierwsze miejsce wysuwają się problemy kadrowe, ponieważ wewnątrz tych firm jest duża rotacja. Niemałe znaczenie ma również specjalizacja, umiejętności oraz wysokość zarobków. Dlatego tak ważne jest, by pracownik zza wschodniej granicy lub też dobry kucharz kuchni orientalnej z Wietnamu miał szansę na zatrudnienie w polskiej restauracji. Tradycyjna księgowość z reguły nie wie jakie dokumenty są niezbędne, by takie zatrudnienie było legalne. Niestety w tych okolicznościach nie wystarczy opłacić ZUS i dopilnować badań sanepidu.

Na szczęście SOLITAX zna wszystkie wymogi i potrafi przeprowadzić każdego Klienta przez gąszcz dokumentów i wymagań.

Najczęstsze problemy na jakie może natrafić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą to:

    • Niedopełnienie wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem – niestety to jakie zezwolenia cudzoziemiec powinien posiadać zależy od wielu czynników. Zatem podczas kontroli może okazać się, że mimo dobrej woli, pracownik nie jest zatrudniony legalnie.
    • Forma opodatkowania i sposób rozliczeń z fiskusem – warto przekalkulować stałe koszty, wysokość marży oraz planowane przychody. Na tej podstawie należy zdecydować się na Książkę Przychodów i Rozchodów (KPIR), tak zwany ryczałt – czyli ewidencję przychodów lub kartę podatkową.
    • Koncesja na sprzedaż alkoholu – aby ją przedłużyć trzeba podać ilość sprzedawanych napojów w zależności od zawartości alkoholu. Jeśli serwisant nie zaprogramował odpowiednio kasy fiskalnej to starając się w przyszłości przedłużyć zezwolenie należy wszystko zliczyć ręcznie. A niestety nawet niewielka pomyłka może skutkować cofnięciem zezwolenia i zakazem ubiegania się o nowe zezwolenie nawet do 3 lat.

Niezależnie od branży widać dosyć wyraźnie, że tendencja w kierunku zatrudnień obcokrajowców jest wysoka. Mają na to wpływ niż demograficzny oraz stale ewoluujące wyspecjalizowane grupy zawodów. Najbardziej widać to w branżach, w których stawia się na wysokie kwalifikacje i umiejętności t.j.: IT, budownictwo i gastronomia.

 

Dlatego coraz częściej firmy decydują się na zatrudnienie wykwalifikowanego cudzoziemca. Niestety nadal niewielu ma w tym doświadczenie, a polska biurokracja nie jest jeszcze gotowa na pójcie z duchem czasu i ułatwienie procedur przedsiębiorcy.

 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pracodawców to uznanie, że „Karta Pobytu” wydawana dla cudzoziemców uprawnia do legalnego zatrudnienia. Nic bardziej mylnego. Temat „legalnej pracy w Polsce” oraz różnych tytułów uprawniających do pracy na terenie naszego kraju jest bardzo obszerny, a zmieniające się przepisy oraz ich interpretacja wcale nie ułatwiają życia zarówno cudzoziemcom jak i pracodawcom. 

 

Zatem jak zatrudnić cudzoziemca w Polsce, by zrobić to legalnie? Zaufaj doświadczeniu SOLITAX, który od początku swojego istnienia zajmuje się tym tematem i jest gotowy udzielić pełnego wsparcia w tym zakresie.

Prowadzenie działalności gospodarczej i księgowości jest ściśle powiązane z prawem oraz z zasadami BHP. W ciągu kilkuletniego prowadzenia jednej działalności zasady prawne wielokrotnie ulegają zmianom. Dlatego najlepiej trzymać wszystko w jednym miejscu, by mieć prawidłowy ogląd na całą działalność. W ofercie SOLITAX znajduje się pomoc prawna, konsultacje z prawa pracy oraz zasad BHP. Firma pomaga przygotować pisma i dokumenty do toczących się kontroli oraz postępowań podatkowych. Wszystko w oparciu o rzetelną wiedzę i doświadczenie dyplomowanych księgowych i prawników.
 
Dodatkowo zapewniamy:

  • Pomoc w przygotowaniu odwołań od decyzji organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.
  • Reprezentowanie podatników i aktywne uczestnictwo w kontaktach z urzędami.
  • Wsparcie prawne zaprzyjaźnionych kancelarii.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online