Zapłata za fakturę z prywatnego konta – i co teraz?
Zdarzyła się zapewne każdemu, przynajmniej raz sytuacja, że w pośpiechu dokonał zapłaty za fakturę firmową z konta prywatnego…
Czy coś nam z tego powodu grozi?
Czy można z tego powodu mieć nieprzyjemności, w razie kontroli Urzędu Skarbowego?
Czy urząd skarbowy może zażądać dostępu do rachunku prywatnego, którego nie używam do prowadzenia działalności, jeżeli miała miejsce zapłata za fakturę z prywatnego konta?
Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, czy nastąpiła zapłata za fakturę z prywatnego konta czy też firmowego. Jeżeli wydatek dotyczył prowadzonej działalności i jest prawidłowo udokumentowany, faktura może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Należy wówczas wydrukować z konta prywatnego potwierdzenie zapłaty i podpiąć je pod fakturę, aby było widoczne i udokumentowane, że faktycznie została zapłacona.
W zakresie wglądu na rachunek bankowy podatnika sięgnijmy do przepisów Ordynacji podatkowej :
Art. 182. § 1. Jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na sporządzone na piśmie żądanie naczelnika urzędu skarbowego, a w toku postępowania odwoławczego na żądanie dyrektora izby administracji skarbowej, zwanych dalej „upoważnionymi organami podatkowymi”, do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie ”posiadanych rachunków bankowych i rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków.”
Przypominamy także, że :
Regulacje nie odnoszą się do kwestii dokonywania rozliczeń przy użyciu prywatnego rachunku bankowego – ani nie zabraniają ani nie zezwalają.
Żadne przepisy nie nakładają na podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą obowiązku zakładania firmowego rachunku bankowego. Jednak ze względów praktycznych i w określonych przypadkach (Vat) jest to najlepsza i konieczna opcja.
Adres
ul. Leszno 15 lok. 65
01-199 Warszawa
Konsultant online