news photo
Czy być w VAT ❓ Co jest bardziej korzystne? ❓
To pytanie często nurtuje rozpoczynających własny biznes przedsiębiorców.
Co do zasady jest dobrowolność wyboru opodatkowania podatkiem VAT.
Jednakże zwolnienie z VAT-u przysługuje wyłącznie firmom, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył ✔ 200 tys. zł. Jeśli taki limit zostanie przekroczony ⚠ to przedsiębiorca musi zarejestrować się jako płatnik VAT.
Są też takie działalności, które są zobligowane od początku do opodatkowania podatkiem Vat. Dotyczy to m.in branży prawniczej, obrotu wyrobami jubilerskimi, czy usług doradczych.
Co oznacza „bycie w VAT” w praktyce ? ❓
Przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny płatnik VAT może odliczać VAT naliczony z faktur kosztowych od VAT-u należnego z faktur sprzedażowych. O Vacie mówi się, że jest to podatek przerzucany, gdyż w ostatecznym rozrachunku płaci go konsument – ten, który dalej nie sprzedaje towaru.
W przypadkach opisanych poniżej, bycie w Vat jest korzystne od początku rejestrowania działalności:
✅ Jeśli sprzedajesz towary lub usługi na rzecz podmiotów, będących płatnikami VAT-u
✅ Jeśli świadczysz usługi lub sprzedajesz towary opodatkowane niższą stawką VAT niż 23%
✅ Świadczysz usługi eksportu dla klientów zagranicznych
✅ Planujesz inwestycje biznesowe
Zwróćmy uwagę na fakt, że jeśli mamy klientów, którzy są vatowcami to oni również będą szukać kontrahenta, z którego faktur odliczą podatek. Inaczej mówiąc wystawiając fakturę VAT jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku.
Przypominamy, że najczęściej stosowana stawka VAT to 23%, natomiast w przypadku żywności i produktów zbożowych to 5%, a przy materiałach budowlanych to 8 %.
Jak zgłosić się do VAT ? ❓
Gdy chcemy zgłosić się do Vat – trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W następstwie konieczne będzie wysyłanie JPK-VAT składający się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej, który muszą składać obowiązkowo wszyscy czynni podatnicy VAT do właściwego Urzędu Skarbowego.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online