news photo
Metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie VAT-u dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. ⏰💵Przeciwdziała to konieczności zapłaty podatku 💰w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi.
Generalna zasada mówi, że przedsiębiorca sprzedający towar lub wykonujący usługę musi rozliczyć VAT po wystawieniu faktury, jest to tak zwana metoda memoriałowa.
📌Firmy, które zaliczane są do grona tzw. małych podatników (wartość ich sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 2 mln euro) mogą zdecydować się także na inne rozwiązanie.
📌Decydując się na wybór metody kasowej, można zapobiec problemom dotyczącym płynności finansowej. Zdarza się przecież wielokrotnie, że opłata za transakcję jest opóźniona a wtedy obowiązek zapłaty Vat pozostaje nadal.
Czy są wady tej metody ?⁉️
Metoda kasowa nakłada dodatkowe obowiązki dotyczące rozliczania VAT. ✔️Przedsiębiorca zobligowany jest, by śledzić płatności oraz informować o tym księgowych.
✔️Te firmy, które samodzielnie dbają o swoją księgowość muszą prowadzić dodatkowe ewidencje w zakresie terminów wydania towaru, a także płatności za faktury.
✔️Należy wspomnieć, że jest to istotne także z punktu widzenia nabywcy, gdyż zakup towaru od przedsiębiorcy, który korzysta z tej metody przekłada się na prawo do odliczenia Vat dopiero w momencie dokonania zapłaty.❌
Czy w dowolnym momencie można przejść na metodę kasową ?❓❓
✔️Przy wyborze metody kasowej niezbędne jest przejście na kwartalne rozliczanie VAT. Wymaga to zawiadomienia urzędu skarbowego na piśmie, a także złożenia formularza ✔️VAT-R, najpóźniej z końcem miesiąca poprzedzającego okres, od którego metoda kasowa ma być stosowana.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online