Zastrzeganie numeru PESEL będzie możliwe już od 17 listopada 2023 r.
Nowe rozwiązania mające na celu ochronę przed kradzieżą tożsamości wprowadzają możliwość zastrzegania numeru PESEL.
Jest to związane z ustawą, która weszła w życie 22 lipca 2023 r, a praktyczne jej wykorzystanie pojawia się właśnie 17 listopada. Z tą datą zostaną wdrożone odpowiednie rozwiązania techniczne.
Zastrzeganie numeru PESEL, ma zapobiegać skutkom kradzieży tożsamości
w następujących przypadkach:
zaciągnięcia na skradzione dane zobowiązań w postaci kredytów i pożyczek,
otwierania na skradzione dane rachunków bankowych,
zarejestrowania na skradzione dane działalności gospodarczej, a nawet
sprzedaży nieruchomości, której jedynym właścicielem jest osoba, której dane skradziono.
Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat gotówki, które pojedynczo lub jako suma wypłat dokonanych w danym dniu w placówce bankowej jednego dnia będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.
Jak dokonać zastrzeżenia numeru PESEL
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie mógł dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL.
Będzie to możliwe za pomocą :
e-usługi, aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy
To krok w dobrym kierunku, ale musimy pamiętać że pełna integracja systemów (banków, notariuszy, firm telekomunikacyjnych) nastąpi od czerwca 2024 r.
Informujemy Państwa, iż na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Prosimy zapoznać się z poniższymi informacjami, a następnie zaznaczyć przyciskiem na dole, że wyrażają Państwo zgodę na wskazane treści. Informujemy, że jeśli nie wyrażają Państwo zgody na przetwarzanie swoich danych zgodnie z opisem, prosimy o opuszczenie strony.
Niezbędne - umożliwiają korzystanie ze strony internetowej, zapewniając podstawowe funkcje, takie jak nawigacja po stronie i bezpieczny dostęp do poszczególnych jej obszarów. Strona internetowa nie może działać poprawnie bez tych plików cookie.
Preferencje - umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie informacji, które zmieniają sposób jej działania lub wyglądu. Odnoszą się np. do języka preferowanego przez użytkownika lub regionu, w którym użytkownik się znajduje.
Statystyki - poprzez gromadzenie i raportowanie anonimowych informacji pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony internetowej.