Jak rozgryźć fotowoltaikę podatkowo ?
Przypominamy, że ulga na fotowoltaikę jest przyznawana w ramach ulgi termomodernizacyjnej na którą składają się wszelkie przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości. Czyli bierzemy pod uwagę także: pompy ciepła, ocieplanie domu, wymianę okien, czy montaż instalacji fotowoltaicznej.
Wszelkie wydatki, które zostały poniesione przez właściciela instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku, można odliczyć w zeznaniu za ten rok.
Podatek można obniżyć o koszt : kupna i montażu materiałów budowlanych oraz wszelkich usług, które były związane z wykonaniem tej inwestycji.
WAŻNE!
Rozpoczęte prace muszą być zakończone w ciągu 3 lat
od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze wydatki związane z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi.
Kto może skorzystać z ulgi ?
Właściciele i współwłaściciele domu jednorodzinnego – wówczas każdy rozlicza po 50% kosztów poniesionych w ramach inwestycji.
Mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.
Rozlicza się ulgę poprzez wypełnienie formularza PIT/0, który jest załącznikiem do deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-36l, czy PIT -37.
Aby skorzystać z ulgi konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów (wszystkie faktury i rachunki)
Ile wynosi odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej ?
W 2023 roku wynosi maksymalnie 53000 zł – ta kwota odnosi się do wszelkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które były wykonane w budynku. W przypadku małżonków, na każdego z nich przypada 53000 zł- co daje łączny zysk 106000 zł.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że w przypadku gdy kwota uzyskanych dochodów jest niższa od kwoty odliczenia ulgi, wówczas możemy odliczać nadwyżki w ciągu 6 lat
od zakończenia roku, w którym zamontowano instalację PV.