news photo
Jak rozgryźć fotowoltaikę podatkowo ? 👀
Przypominamy, że ulga na fotowoltaikę jest przyznawana w ramach ulgi termomodernizacyjnej na którą składają się wszelkie przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości. Czyli bierzemy pod uwagę także: pompy ciepła, ocieplanie domu, wymianę okien, czy montaż instalacji fotowoltaicznej.
Wszelkie wydatki, które zostały poniesione przez właściciela instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku, można odliczyć w zeznaniu za ten rok.
Podatek można obniżyć o koszt : kupna i montażu materiałów budowlanych oraz wszelkich usług, które były związane z wykonaniem tej inwestycji.
WAŻNE! 📢 Rozpoczęte prace muszą być zakończone w ciągu 3 lat ❗ od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze wydatki związane z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi.
Kto może skorzystać z ulgi ? ❓
Właściciele i współwłaściciele domu jednorodzinnego – wówczas każdy rozlicza po 50% kosztów poniesionych w ramach inwestycji.
Mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.
Rozlicza się ulgę poprzez wypełnienie formularza PIT/0, który jest załącznikiem do deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-36l, czy PIT -37.
Aby skorzystać z ulgi konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów (wszystkie faktury i rachunki)
Ile wynosi odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej ? ❓
W 2023 roku wynosi maksymalnie 53000 zł – ta kwota odnosi się do wszelkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które były wykonane w budynku. W przypadku małżonków, na każdego z nich przypada 53000 zł- co daje łączny zysk 106000 zł.
🔔 Na podkreślenie zasługuje fakt, że w przypadku gdy kwota uzyskanych dochodów jest niższa od kwoty odliczenia ulgi, wówczas możemy odliczać nadwyżki w ciągu 6 lat ⚠ od zakończenia roku, w którym zamontowano instalację PV.

Kontakt

tel.: 22 890 16 15, 22 890 16 27

e-mail: biuro@solitax.pl

Adres

ul. Leszno 15 lok. 65

01-199 Warszawa

Konsultant online